Kom til gratis prøvetræning og sociale gåture i Ansager den kommende uge

Foto: Kultunaut.
dato

Ansager byder på spændende aktiviteter for de unge i næste uge, lige fra håndboldtræning til hyggelige gåture i naturskønne omgivelser.

Næste uge står i motionens og fællesskabets tegn i Ansager, hvor der er gratis prøvetræning i håndbold samt mulighed for at blive en del af et gå-fællesskab. Det er perfekte chancer for motion og nye bekendtskaber.

Gratis prøvetræning hos Skovlund Ansager Håndbold Klub

Er du ny spiller og vil udforske, om håndbold er noget for dig, så er der åbent for gratis prøvetræning hos Skovlund Ansager Håndbold Klub. Arrangementet er rettet mod unge og tilbyder en glimrende måde at komme i gang med sporten og møde nye mennesker.

Tidspunkt: Tirsdag 31. marts 2026, kl. 18:30
Sted: Skovlund-Ansager Hallen, Lærkevej 16, 6823 Ansager
Tilmelding: Tilmeld gratis prøvetræning
Entré: Fri entré

Gå-fællesskabet i Ansager

Onsdag formiddag inviterer "Idræt om dagen" alle unge til at deltage i gå-fællesskabet, hvor der er ture for både nybegyndere og mere rutinerede vandrere. De korte ture er omkring 2-3 km, mens de lange strækker sig fra 5-8 km. Til slut i måneden er der også mulighed for kaffe og kage og hyggeligt samvær.

Tidspunkt: Onsdag 1. april 2026, kl. 09:30
Sted: Torvet i Ansager, Torvet 11, 6823 Ansager
Tilmelding: Tilmeld gratis prøvetræning
Entré: Fri entré



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut